Radosnych Świąt Wielkanocnych!
"By czas nie zaćmił i niepamięć..."
13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie.
W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W związku z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczniowie Szkoły Podstawowej w Tołwinie upamiętnili ofiary 1940 roku uczestnicząc w następujących działaniach szkolnych:
- Biegi pod hasłem „Pamięć ofiar Katynia” ( 10 kwietnia 2025 r. klasy V-VIII ).
- Uczestniczenie w pogadankach z nauczycielem historii i zapoznanie uczniów klas VI – VII z dokumentami IPN – zdjęcia, listy ( 7-11 kwietnia 2025 r.)
- Projekcja filmu „Katyń”, dyskusja wokół filmu
Upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej wpisze się na stałe do kalendarza uroczystości szkolnych.
10
Wspólne sadzenie drzew
Nadleśnictwo Nurzec gorąco zapraszam Rodziców wraz z dziećmi do udziału w akcji wspólnego sadzenia drzew z leśnikami w ramach inicjatywy #lasynanowe100-lecie w dniu 12 kwietnia.
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna.
Serdecznie zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu: 85 65 65 110 (pon-pt w godz. 7:30 - 15:30).
Szczegóły akcji tutaj
Ruszył program stypendialny
Młodzi, ambitni uczniowie z województwa podlaskiego ponownie mają szansę na wsparcie finansowe! 1 kwietnia rozpoczyna się II edycja „Podlaskiego programu wsparcia stypendialnego uczniów/uczennic szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie ogólne”. Do zdobycia jest pomoc w wysokości 7,5 tys. zł. Wnioski można składać do 9 maja br.
Wicej informacji na stronie Podlaskie.eu
INFORMACJA_O_MOZLIWOSCI_STARANIA_SIE_O_STYPENDIUM_PRZEZ_UCZNIOW_KLAS_V.docx
Trwa rekrutacja do klasy pierwszej
Wójt Gminy Siemiatycze wydał zarządzenie w sprawie ustalenia terminów postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego przy szkole. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem zamieszczonym poniżej.
Gorąco zachęcamy Rodziców pierwszoklasistów i przedszkolaków, aby ich pociechy dołączyły do naszej społeczności !
Terminarz_postepowania_rekrutacyjnego-Zarzadzenie_Wojta_Gminy_Siemiatycze.pdf
Spotkanie opłatkowe
- 21
#Szkoła do Hymnu
Marysia odebrała stypendium Wójta Gminy Siemiatycze
Z radością ogłaszamy, że uczennica klasy szóstej Maria Obniska odebrała prestiżowe stypendium naukowe, które zostało ufundowane przez Wójta Gminy Siemiatycze.
Ceremonia wręczenia stypendium miała miejsce w poniedziałek 21 października podczas VI Sesji Rady Gminy, a jej celem było docenienie wysokich osiągnięć edukacyjnych. Wójt Gminy Edward Krasowski osobiście wręczył stypendium, kierując słowa uznania za jej ciężką pracę, determinację oraz pasję w dążeniu do wiedzy.
Wysokie wyniki edukacyjne nie tylko podnoszą rangę szkoły, ale także stanowią inspirację dla rówieśników, a zaangażowanie i poświęcenie z pewnością przyniosą jeszcze wiele owocnych efektów w przyszłości.
Wsparcie władz gminy dla stypendystów jest wyrazem dobrej i owocnej współpracy między szkołą a samorządem gminy, a sukcesy uczniów są najlepszym dowodem na słuszność podejmowanych działań.
Gratulujemy Marii oraz życzymy dalszych sukcesów na ścieżce naukowej!
Święto Edukacji
Dnia 11 października 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowanie pierwszoklasistów. Wydarzenie to miało szczególny charakter, gromadząc pracowników szkoły, uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości, wśród których obecna była Pani Teresa Karolczuk, zastępca wójta.
Pierwszą częścią uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Na scenę zaproszono wszystkich nowych uczniów, którzy po krótkim występie złożyli uroczyste ślubowanie. Po złożeniu przysięgi, pani Dyrektor pasowała każdego na ucznia Szkoły Podstawowej w Tołwinie. Wychowawczyni zaś wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy, symbolizujące ich przynależność do społeczności szkolnej, a starsi koledzy i koleżanki wręczyli pierwszoklasistom upominki.
W drugiej części uroczystego apelu uczniowie klasy ósmej, pod kierunkiem opiekuna samorządu Pani Edyty przygotowali oryginalną scenkę kabaretową, w której przedstawili obraz pracy nauczyciela widziany oczami pracowników obsługi. Scenki dotyczące życia naszej szkoły w zabawny sposób ukazały trudności i wyzwania, z jakimi na co dzień borykają się nauczyciele. Wykorzystali różnorodne formy wyrazu: od krótkich skeczy, po piosenki, które wprowadziły wszystkich w dobry nastrój.
Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, a scenka zaprezentowana przez ósmoklasistów z pewnością na długo pozostanie w pamięci, była bowiem nie tylko źródłem śmiechu, ale również skłoniła widzów do zastanowienia się nad wartością pracy wszystkich przedstawicieli społeczności szkolnej.
76
GODZINY KONSULTACJI
Nasze zajęcia w Rezerwacie Przyrody
W dniu 9 września 2024 roku uczniowie naszej szkole byli uczestnikami warsztatów ekologicznych zorganizowanych w miejscu cennym przyrodniczo, czyli w „Parku w Siemionach” będącym Zbiorowym Pomnikiem Przyrody. Uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których realizowali praktyczne zadania. Jednym z punktów warsztatów była edukacja na temat segregacji odpadów, kolejnym mierzenie obwodu 450- letnich dębów oraz własnoręcznie wykonanie świeczek z naturalnego wosku. Uczestnicy nauczyli się techniki formowania świeczek. Uczniowie z dumą zabierali własnoręcznie wykonane świeczki do domu, co dodatkowo promowało ideę ekologicznych i naturalnych produktów. Po zajęciach przyszedł czas na relaks i integrację. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku oraz zabawy na świeżym powietrzu.
Aktywność dzisiejszego dnia nie tylko rozwijała umiejętności praktyczne, ale również pozwoliła uczniom docenić wartość przyrody bezpośrednio w ich otoczeniu.
27
Przekaż talenciaki naszej szkole!
Narodowe czytanie już w sobotę
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana. Podczas tegorocznej odsłony akcji odbędzie się wspólne czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego.
"Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski ."
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach Narodowe Czytanie "Kordiana" odbędzie się w sobotę, 7 września o godz. 16.00. Podczas wydarzenia będzie można opieczętować swoje prywatne egzemplarze „Kordiana” pamiątkową pieczęcią „Narodowe Czytanie 2024”.
Każdy dzień to nowa szansa
Z początkiem września, uczniowie wracają do szkolnych ławek, a nowy rok szkolny przynosi ze sobą nie tylko zakończenie wakacyjnego wypoczynku, ale także świeże szanse i możliwości rozwoju. Warto pamiętać, że edukacja to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także rozwijanie umiejętności społecznych, kreatywności oraz pasji. Dzięki różnorodnym inicjatywom, programom i wsparciu, uczniowie mają szansę nie tylko na lepsze wyniki w nauce, ale także na wszechstronny rozwój, który przygotuje ich do dorosłego życia.
Kochani uczniowie, Drodzy Rodzice i Nauczyciele! Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej, a niebawem zobaczymy jego owoce! Pamiętajmy, każdy dzień to nowa możliwość...
Nowy rok szkolny rozpoczęty
W poniedziałkowy poranek, 2 września 2024 roku, w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli, rodziców a także zaproszonych gości, w tym wójta gminy Edwarda Krasowskiego oraz Radnych Gminy Siemiatycze. W czasie uroczystości głos zabrał wójt gminy, który zwrócił uwagę na planowane inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, jak również na znaczenie współpracy między gminą a szkołami. Następnie Pani Dyrektor przypomniała osiągnięcia uczniów z minionego roku oraz przedstawiła plany na nadchodzące miesiące. Po oficjalnej części kolejnym punktem były Molebień oraz Msza Święta celebrowane w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli z prośbą o błogosławieństwo i mądrość w nadchodzących miesiącach nauki.
Z nadzieją i optymizmem wstępujmy na ścieżkę nowego roku szkolnego, pełni ambicji, gotowi na wyzwania i nowe przygody.
17
Ostatni dzień wakacji
Archiwum Aktualności